PROJELER » AB DÖNEM BAŞKANLIKLARI | İKV - İKTİSADİ KALKINMA VAKFI

İKV, AB Dönem Başkanlığı'nı devralan her AB üye ülke başkentinde gerçekleştirdiği “AB Dönem Başkanlıkları ve Türkiye’nin AB Üyelik Süreci Projesi” ile Türkiye-AB üyelik müzakereleri sürecine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.

Türkiye'nin AB üyelik sürecinde iletişim stratejisinin önemini defalarca vurgulayan İKV, AB'ye yönelik Brüksel merkezli faaliyetlerini genişletmiş, diğer AB ülkelerinde de ses getirecek toplantılar düzenleyerek ülkemizin katılım müzakereleri sürecinin daha iyi anlaşılması, bu konuda AB vatandaşlarındaki farkındalığın artırılması için çalışmalarını sürdürmüştür.

Bu çerçevede 2010 yılında hayata geçirilen AB Dönem Başkanlıkları projesi ile dönem başkanlığını üstlenen AB ülkesinde toplantılar düzenlenmektedir. Bugüne kadar gerçekleştirilen toplantılar şunlardır:

2010 yılında:

2011 yılında:

2012 yılında:

2013 yılında:

2014 yılında:

2015 yılında:

2016 yılında:

2017 yılında:

2018 yılında:

Düzenlenen toplantılarda Türkiye'nin katılım müzakereleri sürecinde elde ettiği kazanımlar, Türkiye ekonomisinde yaşanan gelişmeler, Türk vatandaşlarının vize sorunu gibi çok sayıda konu, ilgili Dönem Başkanlığı'nın öncelikleri de dikkate alınarak masaya yatırılmaktadır. Yerel basının da ilgisiyle söz konusu toplantılardaki bilgilendirme faaliyeti katılımcılarla sınırlı kalmamakta, daha geniş kitlelere ulaşmaktadır.

 

https://www.ikv.org.tr/ikv.asp?id=52