ORTAK GELECEĞİMİZİ KONUŞMAK PROJESİ

Değişen dünyada Türkiye-AB ilişkilerinin geleceğine ışık tutmak amacıyla 2011 yılında  “Ortak Geleceğimizi Konuşmak Projesi”başlatılmış, proje kapsamında Türkiye-AB ilişkileri ve AB politikalarına ilişkin başlıca konularda yuvarlak masa toplantıları dizisi düzenlenmektedir.

Bu çerçevede 10 Aralık 2011 tarihinde düzenlenen ilk yuvarlak masa toplantısında “Değişen Orta Doğu ve Kuzey Afrika Üzerine Türkiye ve AB Perspektifleri” konusu ele alınmıştır. İKV Başkanı Prof. Dr. Halûk Kabaalioğlu, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Milletvekili emekli Büyükelçi Volkan Bozkır, Avrupa Parlamentosu Üyesi, AB-Türkiye KPK Eşbaşkanı ve aynı zamanda AB’nin Tunus seçimleri için oluşturduğu gözlemci heyetinin üyesi Hélène Flautre, söz konusu toplantıda birer konuşma gerçekleştirmiştir.

24 Şubat 2012 tarihinde düzenlenen serinin ikinci toplantısında “Ekonomik ve Parasal Birliği Yeniden Yapılandırmak” konusu Avrupa Komisyonu uzmanları, Türk uzmanlar ve akademisyenlerce çok boyutlu olarak incelenmiştir. İKV Başkanı Prof. Dr. Halûk Kabaalioğlu, Avrupa Komisyonu Ekonomik ve Mali İşler Genel Müdürlüğü’nden Dirk Verbeken, İKV Yönetim Kurulu Üyesi ve TEB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Canevi, Rotterdam Erasmus Üniversitesi öğretim üyesi Fabian Amtenbrink,Atina Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Nicholas Baltas,Düşünce kuruluşu Bruegel’den Zsolt Darvas, Koç Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Murat Üçer ve Leiden Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Piet Jan Slot, söz konusu toplantıda birer konuşma gerçekleştirmiştir.

Türkiye ve AB gündeminde öne çıkan konularda bakış açılarındaki ve değerlendirmelerdeki ortak noktalar kadar farklılıkları da göz önüne seren, günümüzün önemli sorunlarının Türk ve AB tarafının birlikte çalışmasıyla daha kolay aşılabileceğini ortaya koyan toplantı serisi yeni konu başlıklarıyla devam etmektedir.

 

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2022 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT