BATI BALKANLAR AB YOLUNDA

İKV Uzman Yardımcısı Yeliz Şahin tarafından kaleme alınan ve Hırvatistan, Sırbistan, Karadağ, Makedonya, Arnavutluk, Bosna-Hersek ve Kosova’nın AB ile bütünleşme sürecine ve bu süreçte yaşadıkları zorluklara ayna tutmayı amaçlayan “Batı Balkanlar AB yolunda” (İKV yayın no:267) başlıklı yayın, Aralık 2013’te İKV yayınları tarafından yayımlandı.


Bundan 20 yıl önce kanlı savaşlara sahne olan ve siyasi istikrarsızlık, zayıf devlet kurumları ve ekonomik geri kalmışlıkla karakterize edilen Batı Balkan ülkeleri, bugün AB ile bütünleşme yolunda farklı hızlarda yol alıyor. AB’nin 15 üyeden 27 üyeye genişlediği 2004 ve 2007 genişleme dalgalarının ardından, AB içerisinde genişleme konusunda hararetli tartışmaların yaşandığı ve genişleme yorgunluğunun etkisini hissettirdiği bir dönemde patlak veren küresel mali kriz ve Avro Alanı borç krizi, genişlemeyi AB’nin öncelikleri arasında alt sıralara iterken, sırada bekleyen ülkeler için Birliğe üyelik şartlarını daha da zorlaştırdı.


Söz konusu olumsuz koşullara rağmen, Hırvatistan, Temmuz 2013’te bu zorlu süreci tamamlayarak, AB ailesinin 28’inci üyesi oldu. Yugoslavya’nın kanlı dağılma sürecinden sorumlu tutulan ve yakın tarihe kadar “parya devlet” olarak nitelendirilen Sırbistan, Kosova ile ilişkilerini normalleştirme yolunda tarihi bir anlaşmaya imza atarak, katılım müzakerelerine başlama tarihi elde etti. 2012’de katılım müzakerelerini yürütmeye başlayan Karadağ ise müzakerelerde yol almaya devam ediyor. Arnavutluk, Avrupa Komisyonu tarafından katılım müzakerelerine başlaması için belirlenen 12 kilit önceliğin büyük bölümünü yerine getirerek, aday ülke statüsü almaya yaklaştı. Avrupa’nın en genç devleti Kosova ise, AB’nin, statüsüne ilişkin ortak bir tutum benimseyememesine rağmen, AB üyeliği yolunda ilk adımı atarak, Ekim 2013’te AB ile İstikrar ve Ortaklık Anlaşması müzakerelerine başladı.


Bu gelişmeler, şüphesiz genişleme politikasının dönüştürücü gücünü kanıtlıyor. Buna karşılık, Yunanistan’ın tek yanlı vetosu nedeniyle AB ile katılım müzakerelerine başlayamadan AB’nin bekleme odasında bir yılı daha geride bırakan Makedonya’da yavaşlayan reform ivmesi ve Bosna-Hersek’in, siyasilerin kısa vadeli çıkarları nedeniyle, AB üyelik başvurusunda bulunması için belirlenen koşulları yerine getirmeden bir yılı daha geride bırakması, genişleme politikasının kredilibitesini ve başarısını ciddi anlamda sınıyor.


Sırada bekleyen Batı Balkan ülkelerinin AB üyelik hedefi doğrultusunda gerçekleştirmeleri gereken nice reform ve kat etmeleri gereken zorlu ve uzun bir yol bulunuyor. Batı Balkan ülkelerinin AB ile bütünleşme yolunda karşılaştıkları zorlukları ve bugüne kadar kaydettikleri ilerlemeyi değerlendiren “Batı Balkanlar AB Yolunda” başlıklı bu yayın, genişleme politikasının gündeminde önemli bir yere sahip olan Batı Balkan ülkelerini mercek altına almak isteyen tüm okurlar için önemli bir başvuru kaynağı olacaktır.

Batı Balkanlar AB yolunda
İKV Yayın No:267
Yayın Tarihi: Aralık 2013
ISBN: 978-605-5984-59-5
Yazar, Yeliz Şahin, İKV Uzman Yardımcısı

Yayının pdf dökümanına ulaşmak için tıklayınız.

 

Son Dönem Yayınlar

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2022 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT